Zeytin Sıkma

Firmamız Siz değerli müşterilerin topladığı zeytinleri işlemlere tabi tutarak sıkma işlemi gerçekleştirerek sizlere zeytinyağı hazırlamaktadır.  Kendi bahçenizde yetiştirdiğiniz zeytinlerden işleme tabi tutarak zeytinyağı oluşmasını ister misiniz ? İşletmemiz Sizlere bu kolaylığı sağlamaktadır.   İşletmemize getirdiğiniz zeytinler önce yapraklar , kabuklar ayıklanır daha sonra dezenfekte işlemine tabi tutularak sıkma işlemi için hazırlanır . Paslanmaz çelikten oluşan silindirler tarafından ezilme işlemine tabi tutulur ve hamur haline getirilir , yoğrulma işlemine tabi tutulur , Zeytin hamuruna ara ara su dökülür bu işlem yağ moleküllerinin bir araya  toplanmasını sağlar . 

Zeytin Hamur 20 ila 40 dakika yoğurulur. İşlem daha uzun sürerse daha az yağ çıkar ve zeytin hamurundan başka tatların yağa karışması riski doğar. Ayrıca, hava ile daha fazla temas edeceğinden, yağın kalitesini etkileyebilecek serbest radikaller de açığa çıkar.Modern sistemlerde, yoğurma işlemi için, oksitlenmeyi önleyici zararsız bir gazla dolu tanklar kullanılır. Bu yöntem çıkacak yağ miktarını ve lezzeti artırır, yağın kalitesini korur. Karışım,  çıkacak yağ miktarını artırmak için 27-28 dereceye kadar ısıtılabilir ama bu biraz oksitlenmeye sebep olur. Bu sıcaklıkta sıkma işlemine "cold pressed-soğuk sıkma" denir. Yoğurma işleminden sonra, hamur, ya biraz daha sıkılır ya da santrifüj makinesine konur. Makine yüksek hızda dönerken çıkan  su ve yağ ortadaki haznede birikir. Yağ ve su daha sonra ayrıştırılır.
Yağ ayrıldıktan sonra kalan posada da bir miktar yağ vardır. Bazı üreticiler posada kalan yağı da çıkarmak için buhar, hekzan ya da diğer solvent'leri kullanırlar. Bu düşük kaliteli yağın prina yağı olduğu belirtilmelidir.
Yağ daha sonra rafine edilebilir, ağartma ve/veya koku giderme işlemlerinden geçirilebilir. Rafine etmek, asitliğini ve acılığını azaltır. Ağartma işleminde klorofil ve karotenoid'leri (Bitkilere renklerini veren pigmentler) ve olası zirai ilaç kalıntılarını temizlenir, daha az besin öğesi içeren daha açık renkli bir yağ ortaya çıkar. Koku giderme de, zeytin yağının keskin kokusunu giderir.
Yağ, şişelenip nakledilmesinden önce bozulmaması için, imalathanelerde, paslanmaz çelik tanklarda yaklaşık 18 derecede saklanır.

TOP