Zeytinyağı Hakkında Faydalı Bilgiler

En Lezzetli yağ olan zeytinyağı yeşilden pembeye dönerken tam alaca denilen bir zamanda toplanan zeytinden elde edilir . 

* 1 Litre Hasat yağ elde etmek için 7 kg yeşil zeytin  kullanılır , 1 Litre sızma yağ elde etmek için 5 kg alaca zeytin gerekmektedir . 

* Hasat yağ nefis lezzetle burukluğu hissedilen , koyu yeşil renkte zeytin aromalı yağdır . 

* Zeytinyağının 3 Düşmanı vardır bunlar   ;  ISI , IŞIK ve OKSİJENDİR .

* Muhafaza yerleri kesinlikle serin ve kumlu olmalıdır . 

* Güneş ışığından korunmalıdır . Yağa rengini veren betakaroten  önemli bir antioksidandır  ve güneş ışığın etkisi ile miktarı azalabilir . 

* Oda sıcaklığında muhafaza edildiğinde kalitesi bozulmadan sıvı hale dönmektedir . 

* Soğuk yerde muhafaza edildiğinde ise donmakta . 

* Zeytinyağının Buzdolabına konulması tasvip edilmez . 

* Zeytinyağına en çok yakışan baharatlar  ; fesleğen , limon ,sarımsak , kekik , biberiye  , maydanoz ve dereotu .

* Her türlü kokuyu içine çekme ve kokuyu alma özelliğinden dolayı , başka kokularla karışmayacak şekilde  kesinlikle ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir . 

Zeytinin Tarihi 

Güneydoğu Anadolu'da ilk yerleşim yerini tamamlayan zeytin , Batı Anadolu'ya ve oradan da Ege adaları yoluyla Akdeniz ülkelerine açılmıştır . Sicilya yolu ile Kuzey Afrika'ya sıçrayan zeytin , Güneydoğu Anadolu'dan çıkarak Suriye ve Mısır üzerinden ilerleyen ikinci kol ile birleşmiş ve böylece Akdeniz'in tüm güney kıyılarına yayılmıştır . 

Bir üçüncü kol da Irak ve İran üzerinden Afganistan ve Pakistan'a kadar ilerlemiştir . XVI. Yüzyılda İspanyollar tarafından Güney ve Kuzey Amerika'ya götürülmesi ile zeytinin dünyadaki yayılışı tamamlanmıştır . 

Zeytin yetiştiriciliğinin ilk insanlarla birlikte başladığı kabul edilmektedir . Arkeolojik ve Jeolojik buluntular da zeytinin M.Ö. 6000 yılından beri kullanıldığını göstermektedir . 

 

 

Zeytinden Zeytinyağı Elde Edilmesi  

1 - Üretim Şekilleri 

Zeytinyağı üretiminde klasik sistemler(pres) ve modern sistemler(santrifüj) olmak üzere iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Presler kendi içerisinde hidrolik ve süper pres olarak ikiye ayrılırken , kontinü sistemlerde iki ve üç fazlı sistemler olarak iki ayrılmaktadır. Klasik sistemlerden kontinü sistemlere geçişte ; zeytin işleme maliyetlerinin özellikle de iş gücü maliyetinin düşürülmesi ve zeytinin bahçede veya depolarda bekleme süresini azaltmak  bunun için de yüksek kapasiteye sahip dekantörleri kullanarak zeytinyağı kalitesini iyileştirmek asıl hedef olmuştur . 

1- Zeytinin Yağa İşlenmesindeki İş Akışı

Zeytinlerin kabulu

İşletmeye gelen ve kabulü yapılan zeytinlerin , işlenmeden önce taş , toprak ve yabancı maddelerden arındırılması ve mutlaka yıkanması gerekmektedir. Yabancı maddeler yağın kalitesini düşürdüğü gibi , tat ve koku gibi duyusal özellikler üzerinde de olumsuz etki yaratmaktadır . 

 Yaprak ayırma ve yıkama 

Yabancı maddelerden arındırılan ve yıkanan zeytinler , hücrelerinde bulunan yağ damlacıklarının açığa çıkarılması için kırma ve ezme işlemlerine tabi tutuluyorlar .  Bu işlemde  taş veya metal değirmenler kullanılır .  Klasik sistemlerde genel olarak taş değirmenler kullanırken, kontinü sistemlerde ise metal değirmenler kullanılmaktadır . Metal değirmenler , yüksek kapasitesi , az yer kaplaması , kullanım kolaylığı , ekonomik olması gibi avantajlarının yanında yüksek hızdan dolayı emülsiyon oluşma riski , metal parçaların aşınma riski ve hücrelerin taş değirmenler deki gibi tam olarak parçalanmamasından dolayı , hamurun yoğrulma süresinin uzun olması gibi dezavantajlara sahiptir . 

Kırma 

Zeytin ezildikten sonra özellikle metal değirmenler kullanıldığında , yoğrulması gerekmektedir . Bu işlem daha sonra katı ve sıvı fazların ayrılması için hamurun hazırlanmasında , önemli bir aşamadır . Yoğurma işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken iki önemli parametre , yoğurma süresi ve hamur sıcaklığıdır .  Kalite ve randıman açısından optimum yoğurma süresinin 75-90 Dakika ve hamur sıcaklığın da maksimum 30 °C olması gerekmekte . 

Yoğurma

Yoğurma işlemi tamamlanan zeytin hamurunun bünyesinde bulunan yağ fazının ayrılması için presler ve dekantör denilen makineler kullanılmaktadır . Kontinü sistemlerde kullanılan dekantörler iki veya üç çıkışlı olabilmektedir . Yağ , karasu ve pirina çıkan sistemler "üç fazlı olarak adlandırılırken, sadece yağ ve pirina çıkan sistemler de "iki fazlı" olarak adlandırılmaktadır . 

Katı / Sıvı Faz Ayrımı 

Ayrıca zeytinyağı üretiminde perkolasyon(Seçici filtrasyon) sistemi de kullanılmaktadır . Bu sistemde zeytinden yağ elde edilmesi , yağın ve karasuyun çelik bıçaklara göre farklı yüzey gerilimine sahip olması prensibine dayanır . Perkolasyon yöntemiyle yağ elde edildikten sonra kalan kısım tekrar pres  veya dekantörler'den geçirilir . Çünkü bu yöntemle zeytin hamuru içerisindeki yağın sadece %30'u alınır .

Sıvı / Sıvı Faz Ayrımı 

Katı / Sıvı Faz ayrımından sonra elde edilen yağ bünyesinde bir miktar karasu bulunduğu için , Sıvı / Sıvı faz ayrımı için separatörlerden geçirilerek , içerisinde bulunan karasu ve yabancı maddelerden arındırılarak , daha temiz bir yağ elde edilerek depolara gönderilir . 

Zeytinyağı Sabunu

Zeytinyağı Sabunu , zeytinin yağından yapılmakla beraber zeytinin içerdiği tüm mineral ve vitaminleri barındırmaktadır . Bununla birlikte zeytinyağlı sabun kullanıldığında tüm vitaminleri ve mineralleri cilde göndererek , cildin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır . 

Zeytinyağlı Sabunun Faydaları

Çok eski çağlardan beri kadınların cilt güzelliğine , cilt bakımı ve saç bakımı için kullandığı zeytinyağlı sabunlar , has kokuları  ve cildi ferahlatıcı  etkisi ile çok tercih ediliyorlar . Zeytinyağının içerisinde ki  yüksek miktardaki E vitamini sayesinde cildiniz daha güzel bir görünüm ve bakım yapılmışcasına güzelleşiyor . Tamamıyla doğal olan ve içerisinde hiçbir kimyasal barındırmayan zeytinyağı sabunu bulabilirseniz cildinizi şımartabilirsiniz . 

* Saçlarınızı yumuşatır ve daha rahat taranmasını sağlamaktadır . 

* Saçlardaki elektriği alır ve elektriklenmenin önüne geçer . 

* Saçlarınızı parlatmakla kalmaz  muhteşem bir görüntü katmakta . 

* Zeytinyağlı sabun ile yıkandıktan sonra saçlarınıza şekil vermek daha basit . 

* Saçlarınızı gürleştirir ve sağlıklı bir hal kazandırır . 

* Sivilceleri , egzama , sedef gibi cilt problemlerini gidermektedir . 

* Saç derisindeki hücreleri yenileyerek dökülmüş olan saçların tekrardan çıkmasını sağlamaktadır . 

   Yapılan Anketler doğrultusunda Zeytinyağlı Sabun kullanan bir çok kişi saçlarının muhteşem bir hal aldığından ve ciltlerindeki problemlerin yok olmaya başlamasından gayet memnunlar .

 

TOP